середа, лютого 18, 2015

Веб-огляд " Майдан у книгах"

                                                                 
                                                                               
                                                                              
                                                 Небесна Сотня- герої незборені,
                                           Найкращі , найвідважніші  сини,
                                           Яскравим сяйвом в небі засвітились,
                                           Щоб інші  мріяли, любили і жили…
                                                                             Ольга Дзюба
Президент України Петро Порошенко 11 лютого підписав Указ №69/2015 «Про вшанування подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні».
Документом встановлено щорічне відзначення 20 лютого Дня Героїв Небесної Сотні – на знак вшанування відваги, сили духу і стійкості громадян, які віддали своє життя під час Революції гідності (листопад 2013 року - лютий 2014 року), захищаючи ідеали демократії, відстоюючи права і свободи людини, європейське майбутнє України.
Ціною власних життів Небесна Сотня та інші Герої Революції гідності здобули перемогу над беззаконним, корумпованим та авторитарним режимом  та запевнили право українського народу жити в справді незалежній, демократичній та європейській державі.
   18  лютого в Інтернет-центрі  Копичинецької міської бібліотеки для дорослих було проведено веб-огляд " Майдан  у книгах" з учнівською молоддю міста. Користувачам було запропоновано список сайтів пошуку книг  даної тематики через  мережу Інтернет .


Пропонуємо до вашої уваги огляд видань, що висвітлюють цю тематику. На жаль, на сьогодні цих книжок у фонді нашої бібліотеки поки що немає, але сподіваємося, що з часом такі видання неодмінно з’являться.   
«Євромайдан. Хроніка відчуттів» — це колекція текстів Тараса Прохаська, Івана Ципердюка, Юрія Андруховича, Сергія Жадана та Юрія Винничука, видана літературною агенцією Discursus. Есеї, які увійшли до книжки, писалися від самого початку Євромайдану — з кінця листопада і публікувалися на сайті ТСН та в газеті «Галицький кореспондент». Ідея обкладинки — Оксани Галушки. Її втілювали модель Іванна Берчак, фотографи Юрій Бакай та Ярема Проців, а також дизайнер Микола Шкварок. На фото — дівчина, яка навіть із зав’язаними очима, таки зшиває національний прапор червоною ниткою, що символізує цілісність України за будь-яких обставин.Також Discursus видав книжку «Євромайдан. Лірична хроніка», яка зібрала вірші українською та російською мовами про Євромайдан від 31 поета. Серед авторів — Маріанна Кіяновська, Євгенія Більченко, Катерина Калитко, Борис Херсонский, Павло Коробчук, Олексій Бик, Василь Махно, Марічка Гуменюк, Мар’яна Савка, Карина Тумаєва, Василь Кузан, Дмитро Андрощук, Галина Крук, Олена Герасим’юк та інші. «Текстів у книжці небагато, але всі вони добірні. Кожен вірш є цінним не лише тому, що стосується Євромайдану, а як вірш. Не може одночасно бути 200 геніїв, які напишуть 200 геніальних текстів. В нашому виданні серйозні автори й серйозні тексти, які залишаться», – пояснив видавець Василь Карп’юк. На обкладинці антології використана робота художниці Марисі Рудської.

Водночас видавництво «Букрек» зібрало понад 200 віршів про Євромайдан у поетичній збірці «Небесна Сотня: антологія майданівських віршів». Навколо цього видання виник скандал через порушення авторських прав. Після виходу антології, автори окремих ілюстрацій та віршів обурилися, що не давали дозвіл на публікацію їхніх творів у виданні. Після цього «Букрек» був змушений заморозити продаж антології, а згодом, за словами представників видавництва, вони налагодили контакти з авторами і вирішили конфліктну ситуацію
Ще одна поетична збірка – «Борітеся – поборете! Поетика революції». До книги увійшли вірші поетів різних поколінь, поєднаних однією ідеєю – боротьбою за незалежність, свободу і соборність України. Книга оздоблена світлинами, і навіть вийшла під двома обкладинками. Упорядкувала книгу О. Уліщенко, а вийшла вона у видавництві «Віват». Як на поетичну збірку, ціна не з дешевих.
До майданнівської тематики долучилося і видавництво «Наш формат», що підготувало книгу «Материнська молитва. Українки — героям Майдану». У ній читачі не здайдуть прізвища топ-письменниць, а здебільшого це вірші звичайних жінок, яким болить доля рідної країни і доля тих, хто став на шлях боротьби за неї. Серед авторок – матері, сестри, дружини, доньки, наречені загиблих.Також почали виходити не антології, а й збірки одного письменника. Так поетка, лауреатка премій імені Василя Стуса та Олени Пчілки Антоніна Листопад представила невеличку збірку «Солоний Хрещатик». Цією книжкою видавництво «Світ Успіху» розпочало благодійний проект, в рамках якого відбувається збір коштів для видання книг про Майдан та його героїв. Цікаво, що тираж книги передали безкоштовно бійцям Самооборони. Видавці обіцяють, що  книги, які будуть видані у рамках проекту, безкоштовно передаватимуться читачам.
Також у березні, на Майдані Незалежності, було представлено ще одну книгу «Небесна сотня». Зі сцени Майдану її представив громадський діяч і керівник Центру соціальних проектів «Хочу жити» Роман Савчак. Його називають автором цього видання, але сам він говорить, що над книгою працювало багато людей. На сторінках книги – історії кожного героя Небесної сотні.

У книзі формату А4 зібрані історії кожного із загиблих під час трагічних подій на Майдані. Для кожного героя окремо підбирали так званий заголовок їхнього життя. Це могла бути цитата про цю людину, фраза або життєве кредо. Про кожного героя Майдану спочатку вказана коротка довідка і обставини смерті. Як зазначив Савчак, усі, хто працював над створенням книги, робили це на добровільних засадах. Єдине, на що планували витратитися – це друк книги. Проте навіть у друкарні сказали, що хочуть допомогти і надрукувати все безкоштовно. Від активістів був потрібен лише папір. Початковий тираж книжки  – 1 тис. примірників.Водночас у німецькому видавництві «edition.fotoTAPETA» вийшов німецькомовний (здебільшого, перекладний) збірник коротких статей та есеїв  про Євромайдан «Majdan! Ukraine, Europa». Книжка з’явилася друком завдяки праці перекладацького проекту «translit».


Оксана Забужко «Літопис самовидців: дев’ять місяців українського спротиву»
Ця книжка української письменниці представляє собою хроніку з соціальних мереж. Утім, цей твір охоплює не лише Майдан, а й війну на Сході: тут події від листопада 2013 до липня 2014 та їхнє відображення у соцмережах та блогах.
Авторка представляє події в хронологічній послідовності, відбиваючи зміну настроїв і глибинні психологічні трансформації в українському суспільстві.

Оксана Забужко виступила автором проекту, упорядкувала літопис Тетяна Терен, а підготувала передмову Світлана Алексієвич. До збірки увійшли матеріали понад 100 авторів.

Не менше п’ятисот поширень – таким був критерій відбору текстів для "Літопису самовидців". Книга починається з повідомлень про побиття студентів. Останній запис в антології датується 29 липня.


Антін Мухарський «Майдан. (Р)Еволюція духу»

«Народу України присвячується», - такий напис на першій сторінці має альманах «Майдан. (Р)еволюція духу». До нього увійшли 200 світлин, інтерв'ю з очевидцями, статті українських філософів та письменників, революційна поезія.
Олег Виноградов «Слово Майдану»

Збірка складається зі ста оповідань учасників і очевидців. Це спогади представників майже всіх служб, підрозділів, напрямків і рухів Майдану. Кожен майданівський день, кожну подію, кожен штурм герої книги бачили по-різному/Дмитро Савченко «Маятник революції»

Автор збірки ще донедавна перебував за ґратами, і частина текстів, що пропонуються читачеві, була написана Дмитром Савченком в умовах тюрми. Напевно, саме тому і його поезія, і проза пронизані відчуттям болю, несправедливості, але в той же час в них відчувається абсолютна нескоримість духу і віра у перемогу.

Михайло Слабошпицький «Гамбіт надії»

Нова книга Слабошпицького – це зібрання віршів та розповідей очевидців, роздуми автора, аналіз ситуації. Книжка «Гамбіт надії» - про «неможливість перемогти режим Януковича і про перемогу над режимом Януковича, про подвиг «Небесної сотні» і про те, як у війні з російськими найманцями гартується наша нація», - зазначають видавці.
Крістіна Бердинських «Є люди»

Теплі історії з Майдану, що «переїхали» на папір з Інтернет-простору, опублікувала журналістка Крістіна Бердинських. Авторка почала вести блог-щоденник у Фейсбуці під час Євромайдану, де викладала історії людей, що стояли на головній площі Києва. «Я писала про людей Майдану, бо про них не писали ЗМІ. ЗМІ писали про політиків, про те, хто є лідером Майдану або яким олігархам вигідний чи невигідний Майдан», - пояснила авторка
Герой повісті «Я з Небесної Сотні» молодого письменника Марка Рудневича чимось нагадує селінджерівського Голдена Колфілда. 19-річний студент Макс зі Сміли легко й відверто оповідає про своє життя — про навчання, однокурсників, родину, про свою кохану дівчину Іванку, яка вчиться в Києві, а батьки хочуть відіслати її на навчання до Франції... Але стається Майдан, і Макс зі своїм другом-однолітком їде до Києва.
 Зрештою, це повість про три вирішальні доби на Майдані. Ви згадаєте все, ви ще раз переживете ті тривожні лютневі дні і, мабуть, будете плакати, і ще довго пам’ятатимете простого хлопця зі щирою душею — Макса зі Сміл


«Майдан і Церква: Хроніка подій та експертна оцінка»
Книга, вміщуючи найрізноманітніші точки зору та ілюстративні матеріали, зосереджується на висвітлені подій в Україні у духовно-релігійному вимірі. Вона є наслідком моніторингу подій зими 2013-2014 рр.
 Редакційний колектив книги складає група вітчизняних академічних релігієзнавців з Відділення релігієзнавства Інституту філософії імені Г.С.Сковороди НАН України (Людмила Филипович, Оксана Горкуша та Віта Титаренко). Ключовими методологічними вимогами при укладенні книги були ідеологічно-конфесійна незаангажованість та подійно-проблемна включеність.
 
До збірки увійшли хронологія подій, офіційні документи Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій, окремих релігійних об’єднань, звернення та заклики релігійних лідерів до народу і до влади, неофіційні висловлювання та коментарі звичайних віруючих та пасторів, експертні оцінки політиків, державних діячів та релігієзнавців.

Книга підготовлена за сприяння та фінансової підтримки Відділення релігієзнавства Інституту філософії імені Г.С.Сковороди НАН України, Української асоціації релігієзнавців, Асоціації «Духовне відродження», видавництва САММІТ-КНИГА.
http://risu.org.ua/ua/index/blog/~slovosvit/57943/

Немає коментарів:

Дописати коментар