Історія бібліотеки

Перша бібліотека в Копичинцях була створена у 1882 році при читальнях «Просвіти». З появою читалень у передмістях, бібліотеки засновуються при кожній з них.Користування літературою переважно було платне. На виручені кошти поповнювалися фонди бібліотек-читалень. З метою створення культурно-просвітницького центру 1897 році М.Петрицький, Л.Сафіян та священик  Северин Матковський запропонували побудувати у Копичинцях «Народний дім». У 1910 році будівництво було завершено. У червні 1921 року з волі міської інтелігенції було відновлено читальню «Просвіти», яка одержала відповідне приміщення в  «Народному домі». До читальні в той час записалося 170 читачів. В читальні проводилась плідна робота в сфері національно-патріотичного виховання.
           У грудні 1939 року  збережені книжки по згаданих вище бібліотеках відділ культури  зібрав в одну і розмістив  в кількох кімнатах колишньої «Рідної школи».
            За роки радянської влади значно зріс книжковий фонд бібліотеки з часом книгозбірня зайняла всі приміщення колишнього «Народного дому».
           З 1947 – 1963 рік завідувачами бібліотекою були: В.Волоський, О.Поправа, Ю.Шпікула  Особливо багато для її обладнання, оформлення, створення справжнього бібліотечного затишку приклалася зав. бібліотекою Л.Т.Кушнір, яка пропрацювала майже 30 років (з 1963р. по 1992р.). У 1964 році  бібліотеці було присвоєно звання «Бібліотека відмінної роботи». Кушнір Л.Т. через усе своє життя пронесла захоплення своєю професією. З а сумлінну працю і досягнуті успіхи бібліотека та її керівник неодноразово нагороджувалися. Так, в 1969 році Міністерством культури вона була нагороджена значком «За відмінну роботу». В 1977 році бібліотека відзначена «Дипломом Міністерства культури», як переможець Всеукраїнського огляду бібліотек. В 1987 році Постановою колегії обласного управління культури Л.Т.Кушнір занесено на обласну Дошку Пошани та в «Книгу Трудової  Слави області».
Кушнір  Л.Т. завідуюча бібліотекою з 1963 по 1992 роки.
Поруч з Л.Кушнір працювали бібліотекарі: Кузик В., Шпікула Ю., Маркушевська Г., Клизуб О.  З 1992 року бібліотеку очолила Мельник К.П.. Вона підтримує і розвиває хороші традиції, започатковані попередниками. Переобладнала бібліотеку в світлі вимог національного виховання. На сьогоднішній день фонд бібліотеки становить 21тис. примірників. Велику допомогу в поповнені бібліотечного фонду надають колишні копичинчани, що в даний час проживають в Канаді та в США. Це сім’я  Богдана та Наталки Голембів з Торонто, Василь Білан з Америки. Внесок у бібліотеку зробили відвідувачі із - закордону Надія Шпікула, Одарка Онищук та ін.
Пані Лариса Лозинська – Кий (меценат бібліотеки) і К.П.Мельник
 в «В краєзнавчій світлиці» в бібліотеці.
             У 2000 році за великий особистий внесок у розвиток бібліотечної справи, високий професіоналізм  Указом Президента України Мельник К.П. присвоєно почесне звання «Заслужений працівник культури». Поруч з нею працюють вмілі бібліотекарі: Стець Г., Пласконь О., Благута О.,  Дерипаско А., Білоус В.
Мельник К.П. – завідуюча Копичинецькою бібліотекою для дорослих з 1992 по 2010 роки
              З 2001 року при бібліотеці розпочав свою роботу Інтернет – центр. Заслуговує на увагу  діючий при бібліотеці клуб історичної пам’яті «Історія в літературі» та організовані ним різнотематичні читацькі конференції, зустрічі з цікавими людьми, діалоги, уроки історичної пам’яті, вечори на тему  «Україна, народ, незалежність», «Нескорені із чоти  крилатих», «Ми роду козацького діти – землі української цвіт» і їм подібні.
             Бібліотека завжди у пошуку нетрадиційних, цікавих форм роботи. При бібліотеці створена краєзнавча світлиця «Місто, в якому ти живеш», тут представлені матеріали з історії міста, старовинні ікони, яскраві вишивки. Проводяться екскурсії, краєзнавчо - пізнавальні уроки, зустрічі з народними майстринями. Щорічно до Великодніх та Різдвяних свят бібліотека оформляє  Святкову Світлицю. При бібліотеці працює літературно - мистецька вітальня «Орфей». Тут проходять мистецькі вечори, цікаві зустрічі, музичні ринги, діалоги і дискусії. З 1988 року при вітальні створена літературна студія «Калина», яку очолює місцева поетеса Л.Іванків. У 1999 році створено театральну студію. А вже у 2000 році усі студії об’єднуються в молодіжний клуб «Поклик серця», керівником якого став В.Білоус. За період роботи клубу відбулося чимало зустрічей,  творчих вечорів, конкурсів, художніх вернісажів під девізом «На крилах юності». Творчі вернісажі – «Запросіть до розмови поета», «Душі криниця», поетичні і художні  дебюти – «Світ у моєму серці».
              В гостях  у клубу була відома поетеса Ольга Ткаченко-Попович, а також місцевий письменник Богдан Савка. Усі прихильники його творчості змогли побувати на розширеному засіданні клубу, яке проходило у формі театралізованого вечора-пам’яті «Слідами жорстокої долі за книгою  Б.Савки «Забути не маємо права» та на святі жінок – героїнь «А смерть їх безсмертям зустріла» за одноіменною книгою письменника.
Театралізований вечір пам’яті за творами місцевого письменника Б.М.Савки.
              В  травні 2007 року у бібліотеці відбувся черговий творчий вечір Володимира Білоуса – самодіяльного поета – пісняра, керівника клубу поклик серця на тему «На світі не прожити без любові».Кожен його учасник линув серцем у казкову країну добра, щастя, любові, закликаючи любити свій край, милозвучну українську мову та пісню. На вечорі звучали пісні та вірші молодих літераторів Тернопільщини Н.Царук, І.Янішевської, М.Рудакевич
.
Фрагменти з творчого вечора В.Білоуса  «На світі не прожити без любові» (м.Копичинці)


Благута Оксана Тадеївна - завідуюча бібліотекою
для дорослих з 2010 року

Немає коментарів:

Дописати коментар